Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jsou věci, ve kterých jsme my potkani vám lidem velmi podobní. Kupříkladu žijeme ve skupinách, svěřujeme si děti na hlídání a rádi si hrajeme. A když na zahradě uvidíte našeho divokého příbuzného, nabeton jich tam budete mít víc.

K tomu, abychom přežili, potřebujeme jídlo, pití, místo k bydlení a veterinární péči. U vás je to podobné, jenom potřebujete ještě i oblečení, protože nemáte kožich. Stačí vám to k přežití. Ale stačí vám to ke spokojenému životu?

Život ve smečce nám dává pocit bezpečí. Nejsme sami, ani když jsou lidé pryč nebo na nás nemají čas, což je velká většina dne. Když spíme na jedné hromadě a zahříváme se navzájem, je nám to příjemné a cítíme se natolik bezpečně, že spíme tvrdě a než se probudíme a vstaneme, stihne nám naše člověk vytřít patra. Někdy spíme sami - když chceme mít klid. To vy lidé občas taky máte všeho dost a chcete mít chvilku klidu. Vám to možná ani nepřijde, jak skvělé je mít svobodnou volbu, zda budete čas trávit sami nebo s jinými lidmi.

Pro spoustu lidí bude asi těžké vžít do naší situace. Vy o sobě rozhodujete sami, ale my ne - za nás ta rozhodnutí činíte vy a je na vaší zodpovědnosti, jak a s kým budeme žít. Záleží vám na nás, a tak nám určitě chcete poskytnout více, než jen co nutně potřebujeme k přežití. Zdůrazňuji, že jsme zvířata a čím přirozenější prostředí nám poskytnete, tím budeme šťastnější. A protože jsme zvířata ingeligentní, budeme vás za to mít rádi.

Určitě se mnou budete souhlasit v tom, že člověk obklopený zvířaty, ale žijící bez kontaktu s jakýmkoliv jiným člověkem nebude šťastný. Sice se upne na své mazlíčky, ale lidi mu nikdy nenahradí. Potkan, který nikdy neuvidí jiného potkana, je na tom stejně. V době, kdy na něj nemáte čas - což je drtivá většina dne - se bude nudit, sedět u dveří a čekat, kdy se dostane ven z klece. I kdyby ji měl plnou hraček. Každá hračka ho jednou omrzí. Časem pak pravděpodobně začne být neurotický a asociální nebo ztratí zájem i o kontakt s člověkem. Jsou i případy, kdy začne kousat.

Navíc jsme nejvíc aktivní uprostřed noci, což je doba, kdy jste vy lidé absolutně nepoužitelní. To vám jistě potrvrdí každý člověk, který má pelíšek ve stejné místnosti jako je potkaní byt. Někteří si dokonce pořizují zátky do uší.

 

Proč si tedy lidé pořižují jen jednoho potkana?

Nedostatek informací a zkušeností - nechovali nikdy žádné zvíře v kleci a nevědí, že klec je samostatná jednotka, takže je velký rozdíl mezi psem, který je neustále se svou lidskou smečkou v bytě, a potkanem, který - buďme upřímní - se z klece dostane tak na hodinu, možná dvě denně.

Ze zkušenosti s jinými hlodavci došli k názoru, že nestojíme o společnost. Na první pohled to tak nevypadá, ale mezi druhy hlodavců jsou velké rozdíly a každý má jiné nároky na živobytí. Křečci jsou sice samotářští a jiné křečky mít v kleci nechtějí, ale to neplatí ani zdaleka o všech hlodavcích. (Podobné je to u kočkovitých šelem - lvi sice žijí ve smečkách, ale ostatní druhy ne.)

Netroufají si vychovávat více potkanů najednou. Z toho opravdu nemusíte mít obavy (ba naopak - nejčastěji si na majitele dovolují samečci žijící o samotě). My potkani jsme velmi inteligentní, společenští a učenliví, což v praxi znamená, že se velmi rychle učíme od sebe a spolupracujeme, protože víc hlav víc ví. Co zjistí jeden, si přece nebude šušnit pro sebe. Kupříkladu když někdo zjistí, že se po židli dá vylézt na stůl, velmi brzy to budeme umět všichni. Naše mláďata se podobně jako vaše učí od dospělých, takže důležité věci (rozumějte věci důležité podle nás) naučíme nováčky sami. A když vás nepřijdeme přivítat ke dveřím všichni, není důvod k obavám, že jste při ochočování na někoho zapomněli. Dotyčný je třeba utahaný a nechce se mu zrovna mazlit.

Nechtějí se s nikým dělit o pozornost svého mazlíčka. Potkan, který je sám, je rád za kontakt s čímkoliv živým, takže většinu dne se nudí, sedí u dveří a čeká, kdy se konečně dostane ven z klece. Tomu někdy chovatelé říkají "skvělý vztah s potkanem". Co na tohle říct? Když vy sami máte přátele a neupřednostňujete za všech okolností svého potkana, i když si chce hrát ve dvě v noci, nemůžete tohle chtít po něm.

Rodiče jim více potkanů nedovolí. V tomhle případě počkejte s pořízením potkanů do doby, než budete mít možnost chovat aspoň dva, anebo pouvažujte o jiném zvířeti.